Past Award Recipients

2018 Award Recipients

Top Oral Presentations (Chosen by the Honors College)
1st Place – Allison Chau
2nd Place – Elizabeth Reinhart
3rd Place – Kendall Mores

Abstract Categories (Chosen by Purdue Libraries)
Physical Sciences – Alexander Lai
Innovative Technology/Entrepreneurship/Design – Jackalyn Dodson
Life Sciences – Gaotian Zhu
Social Sciences/Humanities – Madison Brewer, Amber Swint, and Ziyuan Zhang
Mathematical/Computational Sciences – Adam Darr

Agriculture
1st Place – Gabrielle Williams
2nd Place – Ashley Ring
3rd Place – Charles Peacock; Megan Riley; and Andrew Pietraniec and Mikayla Small (tie)

Engineering
1st Place – Javieradrian Ruiz
2nd Place – Cara Koepele
3rd Place – Lina Trigg

Health and Human Sciences
1st Place – Lucas Turner and Leeah Reidenbach
2nd Place – Tessa Garwood and Samantha Howell
3rd Place – Chace Henning

Liberal Arts
1st Place – Sunny Asaf
2nd Place – Katelyn Graham and Drew Dienhart
3rd Place – Addie Walters

Science
1st Place – Hannah Smith
2nd Place – Taylor Hornung
3rd Place – Evan Shank and Adrian Ortiz Velez

Purdue Polytechnic Institute
1st Place – Kanishka Misra
2nd Place – Megan Shaffer, Juliana Baluh, Nicholas Steffen, and Joseph Sawicki
3rd Place – Quihan Zhang

Krannert School of Management
1st Place – Katarina McGuckin, Josh Chan, Norah Alwalan, Andrew Moolenaar, and Daniel Yang
2nd Place – Jessica Bennett
3rd Place – Madison McDonough, Lawrence Baryoh, Danielle Bresich, and Elizabeth Gonzales

Pharmacy
1st Place – Stephen Purdy
2nd Place – Amanda Graboski
3rd Place – Martasia Carter and Julia Czarnik (tie)

Education
1st Place – Maya Cameron

Interdisciplinary (Chosen by Purdue Libraries)
1st Place – Erica Wyss
2nd Place – Natalie Young
3rd Place – Arren Liu and Isabelle Ortt (tie)

Archival Work (Chosen by Purdue Archives & Special Collections)
1st Place – Lillian Bishop
2nd Place – Erica Wyss
3rd Place – Xinyi Zhou

2017 Award Recipients

Abstract Categories (Chosen by Purdue Libraries)
1st Place – Barbara McAnulty, Kathryn Atherton, Sarah McGinness, and Madalyn Alm
Innovative Technology/entrepreneurship/Design - Tianlong Sun and NamAnh Nguyen
Life Sciences - Helena Lysandrou
Social Sciences/Humanities - Anoop Javalagi
Mathematical/Computational Sciences - Neal Patel

Agriculture
1st Place – Barbara McAnulty, Kathryn Atherton, Sarah McGinness, and Madalyn Alm
2nd Place – Krizia Lepiz Conejo
3rd Place – Rebecca Smith, Beenah Shokouhzadeh, Abigail Sommer, Alyssa West, and Caitlinn Lineback

Engineering
1st Place – Cole Davis
2nd Place – Larkin Cooper, Caleigh Roleck, Dan Hoban, and Travis Lantz
3rd Place – Brenden Hamilton

Health and Human Sciences
1st Place - Joseph Amaro
2nd Place – Whitney Diep
3rd Place – Makenzie Norris and Eliza Greiner

Liberal Arts
1st Place – Kathryn Math
2nd Place – Erin Straka
3rd Place – Michelle Zhang

Science
1st Place – Ellie Reinhart
2nd Place – Kendra Wang
3rd Place – Sahej Bains, Kenny Nguyen, and Rebecca Steele

Purdue Polytechnic Institute
1st Place – Jee Hwan Park
2nd Place – Scott Massey
3rd Place – Drake Long

Krannert School of Management
1st Place – Leeane Chen
2nd Place – Brianna Gieseler
3rd Place – Oswin Chackochan

People’s Choice Awards (Sponsored by the Honors College, popular vote among Symposium attendees)
1st Place – Sydney Rivera and Gabrielle Wise
2nd Place – Abby Oliver
3rd Place – Mackenize McGrath

2016 Award Recipients

Abstract Categories (Chosen by Purdue Libraries)
Innovative Technology/entrepreneurship/Design - Xiaohong Tan
Physical Sciences - Devin Zuck
Life Sciences - Devang Thanki
Social Sciences/Humanities - Anoop Javalagi
Mathematical/Computational Sciences - Nicholas Termini

Agriculture
1st Place – Brittany Lotter
2nd Place – Yazmin Rendon Munoz
3rd Place (tie) – Katie Rosswurm, Derico Setyabrata, Yichen Que

Engineering
1st Place – Tianran Liu
2nd Place – Javieradria Ruiz
3rd Place – Nicholas Sherck

Health and Human Sciences
1st Place - Jessica Gundlach
2nd Place – Amy Barton
3rd Place – Stasa Tumpa and Ayat Abourashed

Liberal Arts
1st Place – Lily Anderson
2nd Place – Grant Owen
3rd Place – Yexin Huang

Science
1st Place – Kenny Nguyen
2nd Place – Jessica Cleveland
3rd Place – Bryan Rainey

Purdue Polytechnic Institute
1st Place – Sangjun Eom
2nd Place – Austin Partin

Krannert School of Management
1st Place – Christine Rasquinha

People’s Choice Awards (Sponsored by the Honors College, popular vote among Symposium attendees)
1st Place – Jade Keane
2nd Place - Giulia Oliveri, Colleen Falk, Shristi Jag
3rd Place – YiYi Gan

2015 Award Recipients

Best Abstract (Chosen by Purdue Libraries)
Eric Acosta
Jess Bunchek
Jacob Haury
Sarah Mace
Rachel Shea

Agriculture
1st Place – Brittany Lotter
2nd Place (tie): Rebecca Busse, Matthew Hill and Varun Subramanyam

Engineering
1st Place: Maggie Del Ponte and Carter Chain
2nd Place: John Hemmerling
3rd Place: Joseph Lorenzetti

Health and Human Sciences
1st Place: Seth Herr
2nd Place: Alice Ahn
3rd Place: Kendal Weger

Liberal Arts
1st Place: Lauren Haslem
2nd Place: Mary Adkins
3rd Place (tie): Lily Anderson, Hannah Bays, Eric Stocking

Science
1st Place: Shovik Bandyopadhyay
2nd Place: Linjia Liu
3rd Place: Jonathan Stelzleni

Technology
1st Place: Olivia Brino, Doug Demorotski, Tim Sayre, and Jared Schroering
2nd Place: Heather Newcomer, Bobby White, and Art Williamson
3rd Place: Derek Matthew Northrup

Krannert School of Management
1st Place: Jyotika Tuhan, Abisoye Adebayo, and Melanie Lewi
2nd Place: Shiqi Liu, Constanza March, Uplie Mandiwa, Anna Triscari, Xinyu Zhang, Yefei Wang

People’s Choice Awards (Sponsored by the Honors College, popular vote among Symposium attendees)
1st Place: Wei Siang Goh
2nd Place: Katie Martin
3rd Place: Karen Ma

2014 Award Recipients

Overall (chosen by the Honors College)
1st Place: Alyssa Strumpf
2nd Place: Jaycey Hardenstein & Alisha Tungare
3rd Place: Carlos Blanco

Agriculture
1st Place: Alyssa Strumpf
2nd Place: Megan Raderstorf
3rd Place: Ashley Ochs

Engineering
1st Place: Jaycey Hardenstein & Alisha Tungare
2nd Place: Haefa Mansour
3rd Place: Christopher Barney

Health and Human Sciences
1st Place: Geoffrey Ryan
2nd Place: Michelle Devilbiss & Claire Tighe
3rd Place: Thomas Freije

Liberal Arts
1st Place: Melissa Gokmogol
2nd Place: Bradley Pierson
3rd Place: Michael Lockman

Science
1st Place: Carlos Blanco
2nd Place: Caitlin Specht
3rd Place: Jennifer Franks

Technology
1st Place: James Moore, Bradley Ziegler, & Tristan P Case
2nd Place: Andrew Evans
3rd Place: Derek Yam, Adam Hargett, & Max Karbin