West Lafayette
To professor
Donu V.B. Arapura, mathematics
Freddie L. Barnard, agricultural economics
Margie S. Berns, English
Patricia K. Curd, philosophy
Thomas J. Downar, nuclear engineering
Stephen M. Durbin, physics
Okan K. Ersoy, electrical and computer engineering
John D. Floros, food science
James E. Goldman, computer technology
Richard H. Grant, agronomy
Peixuan Guo, veterinary pathobiology
John E. Hamer, biological sciences
Patricia Hart, foreign languages and literatures
Carol J. Hopkins, curriculum and instruction
James M. Longuski, aeronautical and astronautical engineering
James M. Lowenberg-DeBoer, agricultural economics
Anthony A. Maciejewski, electrical and computer engineering
Kevin T. McNamara, agricultural economics
Gregory L. Moss, electrical engineering technology
Dennis K. Mumby, communication
Joseph F. Pekny, chemical engineering
Robert K. Swihart, forestry and natural resources
Elizabeth J. Taparowsky, biological sciences
Irwin H. Weiser, English
Neal S. Widmer, electrical engineering technology
William R. Widmer, veterinary clinical sciences
Allen G. Wood, foreign languages and literatures
Terry L. Wood, curriculum and instruction
Tenure without promotion
John Abraham, associate professor, mechanical engineering
Tom Andrews, associate professor, English
George D. Dion, associate professor, political science
Jay H. Lee, associate professor, chemical engineering
Michael A. Magill, associate professor, mechanical engineering technology
Kenji Matsuki, associate professor, mathematics
|
To associate professor
Venkataramanan Balakrishnan, electrical and computer engineering
Martha A. Belury, foods and nutrition
Patricia A. Boling, political science
Daryl S. Brandt, library science
Harry Charbonneau, biochemistry
R. Colleen DeTurk, nursing
Rudolf Eigenmann, electrical and computer engineering
Margaret J. Finders, curriculum and instruction
John P. Finley, physics
David A. Flory, foreign languages and literatures
Patrick J. Fox, civil engineering
Wanda S. Fox, curriculum and instruction
David E. Gerrard, animal sciences
Gong-Soog Hong, consumer sciences and retailing
Wei Hong, foreign languages and literatures
Betsy Hoza, psychological sciences
Johndan Johnson-Eilola, English
Serguei Khlebnikov, physics
William G. Krug, organizational leadership and supervision
Jonathan H. LeBowitz, biochemistry
Richard S. Lee, visual and performing arts
Richard H. Linton, food science
Martin A. Lopez de Bertodano, nuclear engineering
Daniel O. Lybrook, organizational leadership and supervision
Dennis A. Lyn, civil engineering
Jin Ma, mathematics
Robert E. Mahorney, visual and performing arts
Luc G. Mongeau, mechanical engineering
Daniel C. Morris, English
Kathryne A. Newton, industrial technology
Abdelfattah Y.M. Nour, basic medical sciences
Charles N. Noussair, economics
Patricia J. Olesak, mechanical engineering technology
Nancy J. Peterson, English
Kashchandra G. Raghothama, horticulture
Arvind Rajagopal, communication
Kenneth D. Ridgway, earth and atmospheric sciences
Sandra S. Rossie, biochemistry
Ala Samarapungavan, educational studies
Tracy D. Sharpley-Whiting, foreign languages and literatures
James M. Thom, aviation technology
Lefteri H. Tsoukalas, nuclear engineering
Juei-Feng Tu, industrial engineering
Amy B. Wohlert, audiology and speech sciences
Bernard W. Wulle, aviation technology
|